Wellcome drink minden látogatónak!
A főzőcske fontos tényező az életünkben, hiszen, ha élni akarunk, ennünk kell.
Igaz, ha fogyókúráznunk kell akkor a mottó úgy változik, hogy csak attól nem hízunk, amit nem eszünk meg.
Az utóbbi időben egyre kevesebb kedvem és türelmem van a főzéshez. A gyógymód az, hogy ilyenkor előveszem a "főzőcskés nagykönyv"-emet és átbogarászom. Ettől ismét lesz kedvem, elképzelésem a főzéshez.
A receptek javát "örököltem", saját kreáció nincs közötte, persze ettől még ehető, vagy lehet, hogy éppen ezért?

Tojás és tejtermékek
Fontos alapanyagok. Nálunk egyik sem hiányozhat az állandó kínálatból.
Tojásrántotta
Rengeteg változatban készül nálunk. Hagymás, kolbászos, szalonnás, paprikával, virslivel, gombával. Még a maradék petrezselymes krumpli is belefér.
Omlett
Ami szintén jól variálható, sok-sok sajttal a tetején. Andorrában vettem anno egy szuper omlettsütőt, mindig abban készítem.
Kakaó
Sokszor még mi, öregek is ezt reggelizünk. A kisunokám a fő fogyasztó, neki ebből nincs mérték.
Madártej
Sokszor készítek, nálunk nagy sikere van. Kismenyem, Andikám a fő fogyasztó. Nagyon szereti. Az unokám, az ifjabbik Tamás is szívesen pusztítja el egyik tálkával a másik után.
Általában 3 liter tejből készítem 8 tojással. A cukorral csak csínján, ne legyen túl édes. Kell még hozzá: 1 zacskó vaníliáscukor, egy finomabb(főzős) vaníliapuding és 2-3 marék mazsola.

Hidegkonyha - hidegtálak, saláták
Akármit készítek, aminek köze lehet a hidegkonyhához, csak a saját készítésű majonézt és tartárt használom.
Elkészítése nagyon egyszerű és még azért is jó, mert az "epések"-nek sem ront a helyzetükön.
Egy kedves régi kolléganőmtől tanultam, akivel a Húsiparnál dolgoztunk együtt. Fiatal háziasszony voltam, amikor a Húsipar pénzügyén kezdtem dolgozni. Sok jó receptet tanultam.
Az elkészítése is egyszerű: 2 db friss tojás sárgáját, 2 kávés kanál cukorral és csipet sóval kis lángra, tűzre tesszük. Addig kevergetjük, amíg a cukor már nem szemcsés. A tűzről levéve hozzáadunk 2 evőkanál mustárt, ez a mennyiség izlés szerint változhat.Nem kell sokáig kevergetni, lehetőleg gyorsan készítsük el. A mustár után jön az étolaj( a hidegen sajtolt nem túl jó, mert nagyon érezni a napraforgó ízét). Az olajat kis sugárban, óvatosan öntjük és habverővel folyamatosan keverjük el. Ekkor is gyorsan dolgozzunk és ügyeljük arra, hogy az olaj szépen keveredjen el és ne csapódjon ki, mert akkor nem lesz jó az egész, amit eddig csináltunk! Ha jól kevergettünk, akkor tapasztaljuk, hogy egy jó állagú, fínom alapot kaptunk. Lehet kóstolgatni és pótolni, amit hiányolunk. Szoktam még kevés őrölt gyömbért, fehérborsot és kevés szerecsendiót is hozzáadni. Amikor kész, ez a mennyiség elbír 2-3 kis doboz tejfölt, vagy frissfölt. Ezt is habverővel hozzákeverem. Ebből készül azután a franciasaláta, ha kaszinó tojást készítek, annak a töltelékébe is teszek egy keveset. A rántott halhoz is ezt szoktam adni.
Franciasaláta
Fagyasztott franciasaláta alapot szoktam enyhén sós vízben megfőzni. Teszek hozzá 4-5 apróra vágott főtt tojást, egy savanykás almát apróra kockázva, és 2-3 apró csemege uborkát szintén apróra vágva. Érdemes előző nap elkészíteni és hűtőbe téve másnapra összeérnek az ízek.
Hússaláta lilahagymával
A szükséges mennyiségű majonézünkhöz egy kis pohár natúr yoghurtot keverünk. Kb. 2 fej lilahagymát vékonyra szeletelünk. A hús, amit a salátába szántunk, lehet maradék sülthús, lehet a húslevesben főtt tyúkhús, de lehet bármilyen ízletes felvágott is, amit szép csíkokra darabolunk és óvatosan keverjük össze a hagymával együtt. Ennek a salátának is jót tesz egy éjszaka a hűtőben.

Minden, ami hal
A családban a halat szeretjük enni is és fogni is! A legifjabb horgász a családban a kis unokám. Egyéni teljesítményként elkönyvelhetünk egy naphalat, amit segítség nélkül, egyedül fogott a kishalazó nádbottal.
Halászlé
Először az alaplét készítem el.Kevés zsiradékon hagymát pirítok, hozzáadok paradicsomot, paprikát, erőset is, egy szem krumplit és a paszírozásra szánt halakat. Néhány halászlé kockát, majd felöntöm vízzel és puhára főzöm. Ha készen van átpaszírozom, izesíte, sózom. Végül belerakom a halszeleteket és a halbelsőséget, s ezzel készre főzöm.
Harcsapaprikás
Ez a finomság a kis menyem kedvence. Úgy készítjük, akár a csirke-, vagy a gombapaprikást.Az afrikai harcsából finom. Feltétlenül készítsünk mellé kapros, juhtúrós galuskát. A kettő így együtt isteni finom.
Olajoshal,
ahogy a szomszédassznyomtól tanultam.
Az eredeti recept tengeri heringből írja. Én próbáltam már dunai apróhalakból: 10-15 cm-es sneci, vörösszárnyú. Elmegy a 20-30 cm-es keszegből is, amit felszeletelek. A halat besózom, egy kis vegetával is megszórom, majd egy éjszaka következik a hűtőben. Másnap egy megfelelő méretű lábosba beleteszem a halat, felöntöm kb. 2 dl. vízzel, amjd 2-2,5 dl étolajjal, aminek a fele lehet oliva. Még egy csipet sót teszek bele. A fűszerek: egészbors, 2-3 babérlevél, paradicsom, paprika, lehet erős is, 1 gerezd fokhagyma, egy közepes fej vöröshagyma vékonyra szeletelve. Több órát kell lassú tűzön főzni, hogy a szálkák is teljesen megpuhuljanak. Szigorúan tilos keverni, mert az olajoshal helyett kását csinálunk. Csak rázogatni szabad! Amikor kész, egy cirtom levélt belecsavarjuk és összerázogatjuk. Hűtőben tárolva több napig van finom csemegénk.
A PALACSINTA
Nem véletlenül írtam negybetűkkel, mert ez egy olyan étel, amit nagyon sokféle formában lehet elkészíteni és nálunk mindenki "vevő" egy palacsintára.
Sósan, édesen, tekerve, csavarva. Azt azért be kell vallanom, hogy nagysokára tanultam meg igazán szép palacsintákat sütni.
Nagyon szeretem a sós változatok közül, amelyiknek a tésztájába spenótot kell tenni, úgy kisütni, majd darálhúsos töltkékkel feltekerni. Jénai tálba lerakni, tejföllel átkenni, kis sajttal megszórni és addig sütni, amíg a sajt rásül.
A hortobágyi húsos palacsinta is nagyon finom.
Az édesek közül finom a rakott palacsinta, sok dióval, mákkal és legalább 2 féle lekvárral. Kedvenc még a nutelás, kakaós, Andikám és én a diósat szeretjük.

Savanyúságok
Csalamádé
A recept szintén a Húsiparos időből való. Minden hozzávalóból 1 kg-ot vegyünk.
Tehát: fejeskáposzta, uborka, vöröshagyma, zöldpaprika, zöldparadicsom, sárgarépa. Izlés szerint daraboljuk fel.
A szükséges fűszerek: 2,5 dl 10%-os ecet, 10 dkg só, 25 dg cukor, bors, torma, kénpor, szalicil. Az ecetet és a fűszereket felforraljuk, majd a feldarabolt zöldségre öntjük. Ha levet eresztett, újra felforralva ismét ráöntjük a zöldségre, ha kihűlt üvegekbe rakjuk, jól tömjük meg az üvegeket és öntsük fel a lével.
5 literes üveg savanyúság
Ez egy olyan savanyúság, ami mindenkinek a saját fantáziájára van bízva, hogy mit tesz ebbe a bizonyos 5 literes üvegbe.
Tippek: karfiol, apró patisszon, hegyes-erős paprika, káposztával töltött paprika, zöldparadicsom, uborka, fokhagyma, gyöngyhagyma, cseresznyepaprika, stb.
A szükséges fűszerek: csipet szalicil, 15-20 kanál cukor, 5 lapos kanál só, 1 lapos mokkás kanál kénpor, 5-6 dl 10%-os ecet, 1,5 liter víz, bors, babérlevél, torma, korriander, 1-2 karika vöröshagyma az üveg aljára. Ha jól csináltunk mindent ez a savanyúság még februárra is megtartja a színét, nem zavarosodik és ropogós lesz.

Minden, ami édes és sós süti
Van egy nagyon kedvelt receptem, amit a sógornőmtől tanultam.
Egyszerű, mint a pofon és nagyon szereti a család.
Sós stangli
1/2kg liszt, egy margarin, csipet só és cukor, 2dl tejföl. Először a margarint elmorzsoljuk a lisztben, utána a többi hozávalóval jól összedolgozzuk. Lehet túróval, juhtúróval gazdagítani. Érdemes este készíteni és egy éjszakára hűtőbe tenni. Másnap kinyújtani 5-7 milliméter vastagra, tojással megkenni és sajttal, köménymaggal megszórni. Derelyevágóval feldarabolni és szép arany színűre megsütni.

Disznótoros, finom házi "disznóságok"
Kolbász 10 kg darált sertéshús,1 kg zsírszalonna, 20 dkg só, 5 dkg őrölt bors, 25 dkg fokhagyma összetörve, 3-5 dkg őrölt kömény, 25 dkg édesnemes paprika, 10 dkg csípőspaprika A fűszereket kevesebb, mint 1 liter vízben összekeverjük, ráöntjük a húsra, majd alaposan átkeverjük. Próbaképpen egy marék húst süssünk ki egy serpenyőben, kóstoljuk meg, hogy jó-e a fűszerezés. Utána kimosott, átöblített sertés vékonybélbe töltsük bele hurkatöltő-vel. Így nyersen sültkolbászként is nagyon finom, de fel is füstöltethetjük.
Hurka
1-1,5 kg hagymát zsírban megdinsztelünk, 1,5-2 kg rizs (ezt előre puhára főzzük),1 kg máj, 1-2 kg bőrke, 1,5 kg tüdő, 1/2 kg lép. Kilónként 2,5 dkg só, 3-4 dkg majoranna, 4 dkg őröltbors, esetleg egy kávéskanál erőspaprika. A hagymán kívül minden hozzávalót megfőzünk, majd a hagymával együtt ledaráljuk. A fűszereket hozzákeverjük, végül a rizst dolgozzuk bele alaposan. Sertés vékonybélbe töltve a legjobb, mert így sütésnél finom ropogós lesz.
Disznósajt
2 db fél sertésfej, 2 db sertés nyelv, 2 db sertésszív,1 kg főtt bőrke, amit külön megfőzünk nagyon puhára.4 dkg majoranna, 2 dkg őröltbors, csípőspaprika, 5-10 dkg tört fokhagyma. Minden hozzávalót felcsíkozunk, és a fűszerekkel összedolgozzuk, sózzuk, a bőrkét is feldaraboljuk és amiben főztük, azt a levet is hozzáöntjük, egy leveses állagú anyagot kapunk. Betölthetjük sertésgyomorba, vagy nagyon vastag műbélbe. Ha gyomorba töltjük azt ki kell főzni, ahány kilós lett a gyomor annyi órát kell főzni lassú tűzön nehogy kidurranjon!